ÇALIŞMA SAATLERİ 09:00 - 20:00

Normal Gebelik Takibi

Normal gebelik takibi, gebelik sürecince kadın doğum uzmanı tarafından annenin ve bebeğin sağlık durumunun izlenmesidir. Uzman doktor, süreç boyunca anneye ve yanındaki kişilere gebelik süreci hakkında bilgi verir. Hangi haftalarda ne gibi testlerin yapılması gerektiği konusunda da yönlendirir.

Sağlıklı bir gebelik için, uzman kontrolünde olunması gerekir. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren jinokolojik muayene önemlidir. İlk muayenede genel kan testleri ile gebelik süreci tahlillerine başlanır. İlerleyen haftalarda anne ve bebek için daha farklı test ve muayeneler vardır.

Gebelik takibi süreci şu şekildedir;

  • Anne ve bebeğin genel sağlık durumunun belirlenmesi,
  • Bebeğin gebelik haftasının belirlenmesi,
  • Komplikasyon açısından risk altında gebeliğin belirlenmesi ve risk faktörlerinin en aza indirgenmesi,
  • Problemlerin ortaya çıkmadan öngörülmesi ve mümkünse önlenmesi,
  • Hasta eğitimi.

Gebelik takibi, gebeliğin belirlenmesinden doğuma kadar geçen 40 haftalık süre boyunca anne adayı ve bebeğin düzenli ve periyodik kontrollerinden oluşur. Gebelikte ilk hafta, kadının son adet tarihine göre hesaplanır. Daha önce düşük yapmış, sorunlu gebelik süreci yaşamış veya anne babanın kalıtsal hastalığa sahip olması durumlarında gebelik takibi daha titizlikle yapılır. Anne adayının kullanması gereken hafif ilaçlar ile gebelik haftasına göre yaptırması gereken testler kadın doğum uzmanı tarafından belirlenir. Bu sebeple gebeliğin ilk haftasından itibaren uzman bir doktor eşliğinde gebelik sürecinin yaşanması önemlidir.

Her kontrolde ağırlık ölçümü, kan basıncı ölçümü, karın muayenesi ve ultrasonografi ile bebeğin büyümesinin takibi ve varsa gebenin mevcut şikayetleri değerlendirilir. Gebelik öncesi dönemde yapılmamışsa ilk muayenede tam kan tablosu, rutin biyokimya ölçümleri, açlık kan şekeri, hepatit markerları, kan grubu tayini, vitamin B12 düzeyi ve idrar kültürü yapılır. Dönem dönem tam kan sayımı görülür, gebe kadın vajinal ve idrar yolu enfeksiyonu açısından düzenli aralıklarla sorgulanır ve gerekirse kültür testleri ile enfeksiyon ekarte edilmeye çalışılır.

Bu sitedeki içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Sitede yer alan bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
En doğru tanı ve tedavi için doktorun kişisel bilgi, deneyim ve yeteneği gereklidir. 

Copyright © 2019 Op. Dr. Kubat Aslan | Tüm Hakları Saklıdır