ÇALIŞMA SAATLERİ 09:00 - 20:00

Renkli Doppler

Renkli Doppler, radyasyon içermeyen bir tanı yöntemidir. Renkli Doppler ile organların veya damarların kan akımını incelemek mümkündür. Kan akımı miktarı, akımı engelleyen yapı varsa bunun belirlenmesi, akımının normal olup olmaması gibi durumlar renkli Doppler ile tespit edilir.

Doppler Ultrasonografi incelemesi, cihaza bağlı bir prob yardımıyla ve incelenecek organ ya da damar üzerine jel sürülerek gerçekleştirilir. Jeller, probun cilde sıkı temasını ve gönderilen sesin daha derin dokulara ulaşmasını sağlar.

Renkli Doppler incelemelerinde ekrana yansıyacak sonuç renkli olur. Genellikle kırmızı, sarı veya beyaz, pozitif Doppler kaymalarını (yaklaşan akışa); mavi, camgöbeği veya beyaz negatif kaymaları (geri çekilen akış) belirtir. Varyansı göstermek için yeşil eklenmiştir (bozulmuş veya türbülanslı akış).

Renkli Doppler, kadın hastalıklarının tespitinde kullanılır. Yumurtalıklarda, plasentada ve fetusta kan akışının değerlendirme işlemi için tercih edilir. 3 boyutlu veya 4 boyutlu işleme şeklinde geliştirilebilir. Gebelik döneminde anne ve bebeğin sağlık kontrolü için de renkli Doppler taramaları yapılır. Burada yine bebeğin kan akışının durumu ve sağlığı incelenir. Böylece olası bir durumda tanı ve müdahale kolaylaşır.

Renkli Doppler Ultrasonografi İncelemesi

  • Kol ve bacak damarları,
  • Karaciğeri besleyen damarlar,
  • Böbreği besleyen damarlar,
  • Boyun damarları,
  • Gebelerde, anneye ve fetuse ait damarlar,
  • Erkeklerde testisleri besleyen damarlar incelenir.

Renkli Doppler; kol, bacak ve boyun damarları gibi vücuttaki büyük damar ve arterlerdeki kan akışını değerlendirmede yardımcıdır. Doktorlar, felç ve inmeye neden olabilecek kan akışını bu cihazlarla tespit edebilir. Hamilelik sırasında fetüsün sağlığını kontrol etmek için doğmamış bebeklerde (fetus) kan dolaşımına bakmak için de Doppler ultrason kullanılabilir. Gebelerde, anneye ve fetuse ait damarlar incelenir. Son adet tarihine göre gelişme geriliği şüphesi olan fetüslerde ve hipertansiyonu olan gebelerde kan akımının hızı ve özelliği incelenerek olası anormaliler saptanır.

Renkli Doppler Çektirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Karın içerisinde bir organ (karaciğer, pankreas, böbrek vb.) incelenecek ise hastanın aç olması, oluşabilecek gazı engelleyerek incelemenin daha kaliteli gerçekleşmesini sağlar.
  • Yetişkinlerde 5 saat açlık gereklidir. Bu süre içerisinde sigara dahil hiçbir şey yenilip içilmez.
  • Karın bölgesi incelemeleri dışında önceden bir hazırlık gerekmemektedir. İnceleme sırasında gözlük, saat, metal eşya gibi cisimlerin çıkartılması gerekmez. Ancak incelenecek bölgenin, probla temas alanının sağlanması için açıkta olması gerekir.

Bu sitedeki içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Sitede yer alan bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
En doğru tanı ve tedavi için doktorun kişisel bilgi, deneyim ve yeteneği gereklidir. 

Copyright © 2019 Op. Dr. Kubat Aslan | Tüm Hakları Saklıdır