ÇALIŞMA SAATLERİ 09:00 - 20:00

Riskli Gebelik Takibi

Riskli gebelik takibi, gebeliğinde herhangi bir sorun ve risk olan anne adaylarının, gebelik sürecinin uzman hekimler tarafından incelenmesi sürecidir. Riskli gebeliklerin başında, düşük tehlikesi gelir. Düşük ihtimaline karşı anne adayı bilinçlendirilir, gerekli durumlarda ise iğneler ile gebelik süreci kontrol altına alınır.

Riskli gebeliklerde anne veya bebeğin hayatı tehlikede olur. Amaç her ikisini de korumak ve sağlıklı bir şekilde gebelik sürecini tamamlamasını sağlamaktır. Doğru yönlendirme için kadın doğum uzmanı ile hareket edilmesi önemlidir. Riskli gebelikler gebelik sırası ilaç kullanımı ve hastalıklarla bağlantılı olarak görülebilir. İleri yaş anneliklerde veya ikiz, üçüz annelerinde gebelik süreci riskli geçer.

Riskli Gebelik Sebepleri

  • İleri yaş gebelikleri
  • Çoğul gebelikler (ikizler – üçüzler)
  • Daha önceki gebeliğe ait sorunlar; fetal gelişme geriliği, preeklampsi, erken doğum, ölü doğumlar, doğum sonrası bebek ölümleri vb.
  • Önceki bebeğe ait sakatlıklar ve kromozom anomalisinin varlığı
  • Annedeki hastalıklar; hipertansiyon hipertroidi, diabetes mellitus, kalp hastalıkları, nefropati (böbrek hastalıkları)

Normal başlayan gebelik süreçleri de ilerleyen dönemlerde riskli gebeliğe dönüşebilir. Buradaki risk, düşük ve ölü doğumlar dışında bebeğin hasta veya sakat doğması durumları da olabilir.

Gebelikte Görülebilecek Riskler

  • Düşük tehlikesi
  • Erken doğum
  • Gelişme geriliği
  • Kromozom anomalisi
  • Sakatlık

Gebelikte görülebilecek riskler, ultrasonografik tarama testleri ile önceden müdahale edilebilir. Kadın doğum uzmanının tahlil ve tetkikleri ile tanı, tedavi ve inceleme süreci başlar. Gerekli durumlarda anne karnında bebeğe işlem uygulanarak iyileşme sağlanabilir. Düşük tehlikesinde bebeğin düşmemesi için iğneler yapılabilir ve yine diğer hastalıklar için de uzman kontrolünde tedavi uygulanabilir. Sağlıklı bir gebelik için doktorun önerileri dinlenmelidir. Yalnızca anne değil tüm ailenin dikkat edilecek noktalara uyması gerekir.

Doğum sonrasında anne hayatını tehlikeye sokabilecek olan durumlar da riskli gebelik olarak sınıflandırılır. Bu durumlar ise doğum sonrası kanama veya damar tıkanıklığı ve pıhtı atmasına neden olabilecek hadiselerdir (çoğul gebelik, polihidroamnios (suyun fazla olması), daha öncesinde üçten fazla doğum yapmış olmak, plasentanın aşağı yerleşimli veya rahim duvarına yapışık olduğu durumlar (plasenta akreata), annenin aşırı kilolu olması veya gebelikte fazla kilo alması gibi).

Bu sitedeki içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Sitede yer alan bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
En doğru tanı ve tedavi için doktorun kişisel bilgi, deneyim ve yeteneği gereklidir. 

Copyright © 2019 Op. Dr. Kubat Aslan | Tüm Hakları Saklıdır