ÇALIŞMA SAATLERİ 09:00 - 20:00

Tarama Testleri

Gebelik tarama testleri, gebelik döneminde yapılması gereken ve bebeğin sağlığı konusunda bilgi veren testlerdir. Gebelik haftalıklarına göre farklı testler uygulanır. İkili tarama testi, ilk üç ay tarama testi ve üçlü tarama testi başta olmak üzere çeşitli testler vardır. Her bir test, bebeğin gelişimi hakkında bilgilendirir. Gebelik sürecinde hangi dönemde hangi testin yapılması gerektiği ile ilgili bilgiyi doktorunuz verecektir. Uzman doktor kontrolünde bebeğinizin sağlık durumunu öğrenebilirsiniz.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama Testleri

  • İkili tarama testi
  • İlk üç ay tarama testi (FTS-First trimester screening)
  • Kombine ikili tarama testi
  • Üçlü tarama testi
  • Dörtlü tarama testi
  • Entegre tarama testleri
  • Non invaziv prenatal test – NİPT (DNA tabanlı testler)

İkili tarama testi hamileliğin 11 hafta 3 gün – 13 hafta 6 gün arasında yapılan Down ve Edwards sendromlarının taranmasında kullanılan bir tetkiktir. İkili tarama testi, ultrason incelemesi ve kan tahlillerinden oluşur. Ultrason ile bebeğin büyüklüğü ve ölçümleri yapılır. Aynı gün anne kanında iki hormon olan β-HCG ve PAPPA seviyeleri kah tahlili ile değerlendirilir.

İkili tarama testi, üçlü tarama testine göre gebeliğin daha erken haftalarında yapılır. Böylece kalıtımsal ve kromozomal bozukluklar varsa erken teşhis ve müdahalesi yapılabilir veya gebelik henüz başlardayken sonlandırılabilir. İkili tarama testi, %85 tarama gücüne sahipken bu oran üçlü tarama testinde %60 civarıdır. Gebeliklerin 24 – 28 haftalarında ise şeker yükleme testi yapılır.

Haftalarına Göre Tarama Testleri

İkili tarama testi; 11 – 13 haftalar arası yapılması önerilir. Kromozomal anormallikleri saptamaya yardımcı testtir.

Üçlü tarama testi; gebeliğin 16 – 20 haftaları arası uygulanır. Genel olarak 18. Haftası en uygun hafta olarak belirlenir. Ultrasonografik olarak bebeğin değer ölçümleri ile anneye eş zamanlı kan testi uygulanır.

Dörtlü tarama testi; 16 – 20 haftalar arasında, tarama yapmak ve olasılıklar konusunda bilgilendirme amaçlı yapılır.

Bu sitedeki içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Sitede yer alan bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
En doğru tanı ve tedavi için doktorun kişisel bilgi, deneyim ve yeteneği gereklidir. 

Copyright © 2019 Op. Dr. Kubat Aslan | Tüm Hakları Saklıdır