ÇALIŞMA SAATLERİ 09:00 - 20:00

Üro - Jinekoloji (İdrar Kaçırma)

Ürojinokoloji, temelde aşırı aktif mesane, organ sarkmaları ve idrar kaçırma konuları ile ilgilenen üroloji ana bilim dalının bir alt dalıdır. Bu terim, kadınlardaki idrar kaçırma başta olmak üzere pelvik sarkmalar ve pelvik taban sorunları ile ilgilenir.

Pelvik Taban Bozuklukları Nelerdir?

Pelvik taban; pelvis içinde yerleşmiş olan organları yani mesaneyi, rahim yani (uterus), vajeni ve rektumu alttan destekleyen kaslar, bağlar, faysalar ve sinirlerdir. Pelvik taban organları yerlerinde durması için destekler ve görevlerini yerine getirmesine rol oynar. Pelvik tabanın bu düzeninde bozulma meydana geldiğinde; pelvik ağrılar, pelvik organlarda sarkma, mesane ve bağırsaklarda bozulma, idrar veya dışkı kaçırma gibi sorunlar görülebilir.

Pelvik Taban Disfonksiyonundan Kaynaklanan Bazı Problemler ve Semptomları:

 1. İnkontinans: Mesane veya bağırsak kontrolünün kaybı, idrar veya gaita kaçırma
 2. Prolaps: Pelvik organlarda sarkma, dolgunluk ve/veya basınç hissi, ‘düşük uterus, mesane, vajen veya rektum’
 3. Boşaltım bozuklukları: İdrar veya gaita yapma zorluğu
 4. Pelvik (veya mesanede) ağrı: Rahatsızlık, yanma veya mesane ve üretra ağrısı gibi rahatsızlık verici diğer pelvik semptomlar
 5. Aşırı aktif mesane: Sık idrar yapma ihtiyacı, mesane basısı, urgency, urge inkontinans veya mesane dolduğunda idrarını tutamama

İdrar Kaçırmanın Tipleri Nelerdir?

 1. Sıkışma tipli (urge) idrar kaçırma: Mesane dolu veya boş iken aniden gelişen tuvalete gitme isteğinden sonra gelişen istemsiz idrar kaçırmadır. Özellikle su sesi (örneğin bulaşık yıkama), soğuk içecekler veya soğuğa maruz kalmak, bu durumu tetikleyebilir. Beklenmedik zamanlarda hatta uykuda da ortaya çıkabilen bu durumda, fazla miktarda idrar kaçırma görülür.
 2. Stres tipi idrar kaçırma: Öksürme, hapşırma ve egzersiz gibi fiziksel aktiviteler esnasında düşük miktarda idrar kaçırma olur.
 3. Karma (mikst) idrar kaçırma: Stres ve sıkışma tipli idrar kaçırma durumları, birlikte görülmektedir
 4. Fonksiyonel idrar kaçırma: Fiziksel yetmezlik, harici engeller veya bireyi tuvalete gitmekten alıkoyan düşünme veya iletişim bozukluklarına bağlı olarak zamansız idrar kaçırmadır. Hareket kısıtlılığı, diyabet, kalp yetmezliği, hiperkalsemi (kandaki kalsiyum seviyesinin normalin üstünde olması), atrofik üretrit, konstipasyon (kabızlık), akut konfüzyon (bilinç bulanıklığı) gibi durumlarda görülebilir. Bazı vakalarda tetikleyici neden, geçici veya geri dönüşümlüdür.
 5. Taşma idrar kaçırması: Mesane çıkımını engellenmesi veya mesane kasının kasılamamasına bağlı tam dolu mesane nedeniyle, beklenmedik düşük miktarda idrar kaçırmadır.
 6. Geçiçi idrar kaçırma: Sıklıkla enfeksiyon veya bazı ilaçların ilaç kullanımına bağlı olarak ara sıra idrar kaçırma durumudur.
 7. Devamlı idrar kaçırma: Sıklıkla pelvik cerrahiyi takiben ya da zor doğum sonrasında gelişen fistüller, devamlı idrar kaçırmaya neden olabilir.
 8. Psikojenik idrar kaçırma: Sıklıkla duygu durum bozuklukları veya depresyon gibi nedenler, idrar tutma kontrolünün kaybına sebep olabilir. Ani korku veya duygu değişikliklerine idrar kaçırma eşlik edebilir.
 9. Gülerken idrar kaçırma: Genellikle küçük kız çocuklarında olmak üzere, nadiren görülmektedir. Gülme esnasında veya hemen sonra kısmi veya tam bir işemenin ortaya çıkmasıdır.
 10. Cinsel ilişki esnasında idrar kaçırma:Vajinal penetrasyon veya orgazm esnasında (cinsel eşli veya mastürbasyon) ortaya çıkan idrar kaçırmadır

Bu sitedeki içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Tanı ve tedavi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Sitede yer alan bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
En doğru tanı ve tedavi için doktorun kişisel bilgi, deneyim ve yeteneği gereklidir. 

Copyright © 2019 Op. Dr. Kubat Aslan | Tüm Hakları Saklıdır